Muzeum Okręgowe w Pile w ramach "Sobotnich spotkań z pasją" zaprasza 09 maja 2015 r. (sobota) o godz. 12.00 na spotkanie z grotołazem Jarosławem Surmaczem.
Jarosław Surmacz – grotołaz z Jaworzna, w sposób szczególny interesuje się eksploracją nowych jaskiń. Po raz pierwszy w podziemia trafił w wymiarze nieturystycznym dziesięć lat temu. Do swoich osiągnięć eksploracyjnych zalicza m.in.:
- odkrycie i eksplorację jaskini Twardej, Jura Krakowsko-Częstochowska (2010/2011)
- odkrycie i eksplorację jaskini Hardej, Tatry Zachodnie (2011)
- odkrycie i eksplorację jaskini Dziura w Dąbrowie, Jura Krakowsko-Częstochowska (2012)
- odkrycie i eksplorację jaskini Niedźwiedziej Górnej, Jura Krakowsko-Częstochowska (2012)
Odwiedził jaskinie Czech, Słowacji, Słowenii, Rumunii i Włoch, jednak niezmiennie największym sentymentem darzy jaskinie Tatr Zachodnich.
Wraz ze współodkrywcami jaskiń Niedźwiedziej Górnej i Hardej jest laureatem wyróżnienia w ramach Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów "Kolosy" za rok 2012 w kategorii Eksploracja Jaskiń.
Podczas spotkania Jarosław Surmacz przybliży historię odkrycia i eksploracji jaskini Hardej. Zapowie film dokumentalny pt. „Hardzi”, którego premiera odbędzie się w tym roku. Według scenariusza „Film opowiada historię ucieczki od przytłaczającej cywilizacji osób z nietypową pasją, ucieczki pełnej niebezpieczeństw, ale przede wszystkim jest to wielka przygoda eksploracji nieznanego”. (LeLe Crossmedia, Studio Munka, Stowarzyszenie Filmowców Polskich).
"Alpinizm Jaskiniowy stanowi formę aktywności, która daje możliwość realizacji sportowych ambicji, doświadczania granic swojego organizmu, oraz zaspakajania pragnienia odkrywania "nowych lądów", wciąż pozostających poza zasięgiem słonecznego światła oraz wszędobylskiego oka satelit Google.
W świecie, który wydaje się być doskonale poznany i skolonizowany przez człowieka, wciąż jeszcze udaje się odkrywać nowe lądy, a na mapach podziemnego świata nadal istnieją potężne połacie "białych plam"." Jarosław Surmacz
Wstęp wolny.
Wspierają nas:
Przedsiębiorstwo Handlowe WPHW
Więcej informacji:
Muzeum Okręgowe w Pile
ul. Browarna 7, 64-920 Piła
e-mail: oswiata@muzeum.pila.pl