17.05.2025 - 03.08.2025
Wystawa prezentuje historię hip-hopu w Pile od lat. 90 XX wieku do współczesności. Pokazuje moment jego narodzin, jako zjawiaska zarówno kulturowego, jak i społecznego oraz przypomina lokalnych pionierów tego ruchu i wszelakie zachowane pamiątki z nim związane. Patrząc z perspektywy czasu na lata 90. w Polsce, można dojść do wniosku, że jedną z najlepszych kronik tamtego czasu był właśnie wykuwający się wtedy hip-hop. Śledząc początki rapu, graffiti, dj`ingu i breakdance`u można dowiedzieć się wiele o tym, jak faktycznie wyglądał przełom systemowy oraz czym żyło wówczas młode pokolenie.
Na wystawie zaprezentowano m.in. zdjęcia, plakaty, dyplomy, identyfikatory uczestnika, kasety magnetofonowe kultowych zespołów hip-hopowych z Polski i z zagranicy, czasopisma, albumy z projektami, książki, płyty winylowe, sprzęt muzyczny, oryginalne graffiti na ścianach ekspozycji. Jest też możliwość obejrzenia filmów pamiątkowych, nagrania własnej “nawijki”, posłuchania utworów muzycznych składów, które reprezentują/reprezentowały pilski rap.
Na wystawie udostępniony jest film pt. “Historia pilskiego hip-hopu”. Scenariusz: Sylwia Klimaszewska, opracowanie i realizacja wywiadów: Samuel "SMN" Mazur i Nikodem "Nyggus" Ratajczyk, zdjęcia i montaż filmu: "Świetlne Studio".
Wystawa czynna do 03.08.2025 r.