Lekcje muzealne dla klas I-III

ETNOGRAFIA

Dział Edukacji i Promocji, tel. 67 211 07 89

Tematy lekcji muzealnych z zakresu sztuki ludowej oraz obrzędowości dorocznej odbywają się po wcześniejszym uzgodnieniu.

 

ARCHEOLOGIA

Jarosław Rola, tel. 67 211 07 82 

 

1. Pod lupą archeologa

Prezentacja przeznaczona jest dla słuchaczy, którzy dopiero poznają co to jest historia, archeologia, czy zabytek. W trakcie spotkania – na prostych przykładach pokazywane są metody pracy archeologów i osiągane przez nich wyniki.

 

Sylwia Klimaszewska, tel. 67 211 07 89

1. Dawne, bardzo dawne dzieje…

Lekcja jest zabawą tematyczną, nawiązującą do książeczki, pt. „Praprabajki” Mirosława Andrałojcia. Dzieci dowiedzą się o najdawniejszych przygodach ludzi mieszkających niegdyś nasze ziemie, od epoki kamienia do epoki żelaza.

 

HISTORIA

Sylwia Klimaszewska, tel. 67 211 07 95 

 

1. Rycerze, herby, legendy...

Dlaczego tarcza herbowa ma kształt tarczy rycerskiej? Co malowano w herbach? Dlaczego w godle polskim widnieje orzeł na czerwonym tle? Po odpowiedzi na te pytania zapraszamy dzieci na zajęcia w muzeum. Poprzez aktywne uczestnictwo uczniowie na dłużej zapamiętają po co rycerzowi herb, co to takiego herbarz i ilu braci miał legendarny Lech.

 

2. Spacerkiem po muzeum

Zajęcia przeznaczone są na pierwszą wizytę najmłodszych dzieci w muzeum. Uczestnicy oswajają się z przestrzenią muzealną. Wędrując po ekspozycji wykonują polecenia przewodnika, które uatrakcyjnią im odbiór wystawy stałej i pozwalają na trochę dłużej zatrzymać uwagę na wybranych eksponatach. Swój spacer dzieci rozpoczynają od sali archeologicznej, a kończą na saloniku secesyjnym.

 

3. Budujemy średniowieczne miasto

Zajęcia przeznaczone dla najmłodszych miłośników historii. Dzieci na podstawie udzielanych informacji zbudują średniowieczne miasto miniaturkę. Wyznaczą rynek, ulice, postawią ratusz, kościoły, domy mieszczan i mury miejskie. Dowiedzą się, co zapisane było w prawie miejskim i do czego służył ratusz.

 

Muzeum Okręgowe im. Stanisława Staszica w Pile
64-920 Piła, ul. Browarna 7
Muzeum rejestrowane 46 (PRM/98)

Projekt i realizacja MYKK