Historia Dobranocki (18.11. 2021 r. - 16.01. 2022 r.)

Bohaterem wystawy pt. "Historia dobranocki"  była „Dobranocka”, krótki film animowany dla dzieci emitowany w porze wieczornej – fenomen, który ukształtował kilka pokoleń Polaków. Na drugim planie był szeroko zakrojony kontekst całej historii kina animowanego. Ta wystawa to podróż po ewolucji tej dziedziny sztuki, jej gatunkach i technikach.

Na ekspozycji pokazano 15 najważniejszych polskich bajek animowanych, m.in. „Bolek i Lolek”, „Reksio”, „Trzy misie”. Wieczorne programy dla dzieci nadawane były w pierwszym programie TVP po godzinie 19.00. Do 1993 r. program nosił nazwę „Dobranocka”, a w latach późniejszych nadawany w niedzielę, został nazwany „Wieczorynką”. 2 października 1962 r. jako pierwszą polską dobranockę wyemitowano audycję telewizyjną pt. „Jacek i Agatka”. Emisja ostatniej wieczorynki w Programie Pierwszym TVP odbyła się 30 sierpnia 2013 r. i była to brytyjska „Świnka Peppa”.

Wystawa była okazją do poznania wyjątkowej kolekcji przeróżnych przedmiotów kojarzonych z popularnymi tytułowymi animacjami dla dzieci. Dla starszych zwiedzających była to sentymentalna podróż do czasów dzieciństwa. Równocześnie miała ona na celu zaprezentowanie najmłodszemu pokoleniu fenomenu jakim była dobranocka.

Eksponaty pochodziły ze zbiorów Muzeum Dobranocek w Rzeszowie. Podczas zwiedzania zostały również zaprezentowane artefakty związane z etapami powstawania bajki animacyjnej, np. ręcznie wykonane elementy dekoracji i rekwizytów, kadry filmów, scenopisy, udostępnione przez TV Studio Filmów Animowanych w Poznaniu.

Obrazów w galerii: 12

Muzeum Okręgowe im. Stanisława Staszica w Pile
64-920 Piła, ul. Browarna 7
Muzeum rejestrowane 46 (PRM/98)