Krakowskiego Laikonyka Ego, w Boskiej Komedii...(2.09. - 17.10. 2021)

Jan Kanty Pawluśkiewicz - twórca wszechstronny: utalentowany malarz, kompozytor muzyki teatralnej, filmowej, autor monumentalnych dzieł oratoryjno-kantatowych, członek Europejskiej Akademii Filmowej - twierdzi, że maluje od zawsze. To przez młodzieńcze upodobanie do rysunku wybrał się na wydział architektury Politechniki Krakowskiej, gdzie zajmował się m.in. malarstwem, grafiką i rzeźbą. Ale najczęściej posługiwał się rysunkiem, pisząc muzykę.Po raz pierwszy swoje obrazy wystawił w 1999 r., w Piwnicy pod Baranami.Od tego czasu zaprezentował już wiele serii obrazów, rysunków i grafik. Kreuje w nich wyjątkowo fantazyjny i magiczny świat, zawierający szczególny ładunek emocjonalny, pełen baśniowości i radości. Ma na koncie ponad 60 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. maluje w nowatorskiej, wymyślonej przez siebie, technice żel-art. Obecny cykl: "Laikonyki", to 12 kolejny cykl w Jego malarskim dorobku. Z dużym poczuciem humoru nawiązuje tytułem wystawy "Laikonyka Krakowskiego Ego, w Boskiej Komedii Dantego" do poezji Dantego Alighieri, w której główny bohater przemierza ścieżki piekła, czyśćca i zbawiennego raju. "Boska komedia" jest na tyle ważna w twórczości autora wystawy, że parę lat temu stała się inspiracją do napisania koncertu oratoryjnego pt. "Weneckie Opowieści o Piekle i Raju". A poza tym jan Kanty Pawluśkiewicz mówi: "Żel-art to połączenie współczesnej ekstrawagancji z konwulsywną klasyką". Najnowszy cykl "Laikonyki" jest najbardziej trafnym odzwierciedleniem powyższej dysertacji.

Autorem prac był Jan Kanty Pawluśkiewicz - znany i znakomity muzyk, kompozytor, współtwórca kabaretu i zespołu "Anawa". Najnowszy cykl Pawluśkiewicza powstał w latach 2013 - 2014 i jest wyrazem zafascynowania mistrza poezją Dantego Alighieri oraz plastycznym rozwinięciem napisanego kilka lat temu przez artystę koncertu oratoryjnego "Weneckie Opowieści o Piekle i Raju".

Kuratorem wystawy była Katarzyna Cybertowicz. Jej ekspozycja w Muzeum Okręgowym im. Stanisława Staszica w Pile przygotowana została we współpracy z Agencją Zegart.

 
Obrazów w galerii: 10

Muzeum Okręgowe im. Stanisława Staszica w Pile
64-920 Piła, ul. Browarna 7
Muzeum rejestrowane 46 (PRM/98)

Projekt i realizacja MYKK