Opowieści pilskiego pokolenia. Pamiątki - Tomir Gmurzyński
12 lutego 2024

8 lutego 2024 roku w Muzeum Okręgowym w Pile odbyły się spotkania w ramach „Opowieści pilskiego pokolenia pamiątki”. Na pierwszym spotkaniu gośćmi byli uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Pile o profilu: fotografia i multimedia.

 

Uczniowie wykonali przepiękne fotografie do tekstów Tomira, które znalazły się w książce. Pani Joanna Gmurzyńska (mama Tomira) wręczyła książki autorom fotografii i podzieliła się wspomnieniami. To było miłe spotkanie. Na koniec nie zabrakło słodkiego poczęstunku.

 

O godz. 17.00 rozpoczęło się kolejne spotkanie z mieszkańcami Piły. Gośćmi spotkania byli: Joanna Gmurzyńska, Paweł Zabłocki (brat Tomira), Szymon Rywka (przyjaciel Tomira) i Mateusz Kamiński (przyjaciel Tomira). Podczas spotkania były opowieści o Tomirze. Historie skrywane w sercu. Pięknie opatrzone wrażliwością, wzruszeniem i radością. To było fantastyczne spotkanie, ze wspaniałymi ludźmi, którzy znali Tomira. Po oficjalnej części wieczoru był czas na rozmowy, podziękowania i słodki poczęstunek.

 

Kim był Tomir Gmurzyński

Urodził się 10 listopada 1992 roku w Pile. Ukończył Gimnazjum nr 2 w Pile, w 2008 roku. W latach 2008 - 2011 uczył się w Zespole Szkół Gastronomicznych przy ul. Władysława Sikorskiego w Pile, w zawodzie kucharza. W 2011 roku rozpoczął naukę w Uzupełniającym Liceum dla Dorosłych przy ul. Warsztatowej w Pile.

 

Od dzieciństwa interesował się sportem. Już w szkole podstawowej rozpoczął treningi judo. Kiedy uczęszczał do „Gastronomika” narodziło się w nim zamiłowanie do boksu i marzył o zawodowej karierze. 3 lutego 2010 roku otrzymał licencję zawodnika w Wojskowym Klubie Sportowym „Sokół” w Pile. Wziął udział w wielu turniejach, w których odnosił sukcesy. Wygrał walki przeciwko Krajkowskiemu w II Międzynarodowym Turnieju Bokserskim im. Henryka Stasia w Wałczu (18.09.2010), Beckerowi w Międzynarodowym Pucharze Ziem Nadbałtyckich w Szczecinie (15.05.2010), Michałowskiemu w Turnieju Sobota Bokserska (24.04.2010). 24 sierpnia 2011 roku był uczestnikiem Grand Prix Pucharu Polski w Pile.

 

Jego pasją była muzyka hip-hop. Pisał teksty i tworzył bity. Koledzy „Mazef”, „ADM”, „RDR”, „Tafel” i „Qdi” zaśpiewali z nim kilka utworów, wyprodukowanych przez Street Sound, np. „Wojownik światła”, „Kiedyś mówili mi”, „Mam nadzieję” oraz „Ciężkie warunki kształtują charakter”. Był wrażliwy, radosny i otwarty na ludzi. Starał się wszystko robić na 100 procent. Problemy, z którymi się zmagał, w tym zdrowotne, przyczyniły się do jego przegranej z życiem. Zginął 12 czerwca 2016 roku w Pile. Po śmierci grupka przyjaciół nagrała utwór „Pamięć” („Tafel” „JTS”, „Qdi”, „SMN”, prod. StreetSound) z dedykacją: „dla naszego przyjaciela Tomira! Spoczywaj w pokoju bracie!”.

 

Pamięć jest dla nas ważna, a nasze wspomnienia tworzą naszą historię. Tomir z pewnością był wyjątkowy, kochał to miasto i ludzi. Dzielił się swoim wewnętrznym światem w codziennym życiu. Wspomniany projekt to cykl spotkań z ludźmi związanymi z Piłą. Wspomnienia, ciekawe historie o domowych przedmiotach, fotografie, obrazy, zapisane w zeszytach wiersze i inne.

Dziękujemy za Waszą obecność.

 

Opowieści pilskiego pokolenia. Pamiątki - Tomir Gmurzyński

Data wydarzenia: 08.02.2024
Obrazów w galerii: 24

Muzeum Okręgowe im. Stanisława Staszica w Pile
64-920 Piła, ul. Browarna 7
Muzeum rejestrowane 46 (PRM/98)

Projekt i realizacja MYKK