
fot. Gąska Balbinka i Miś Uszatek
Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju
W czasach PRL-u emitowano na dobranc bajki, których bohaterami były postacie znanych książek. Przykładem mogą być: Miś Uszatek i Gąska Balbinka.
Miś Uszatek - to polski animowany serial telewizyjny, znany też pod tytułem „Przygody Misia Uszatka”, emitowany w latach 1975–1987. Studio Małych Form Filmowych Se-ma-for w Łodzi, na zlecenie Telewizji Polskiej, rozpoczęło produkcję lalkowego serialu. Głosu użyczył Mieczysław Czechowicz. Serial powstał na podstawie książek dla dzieci Czesława Janczarskiego i ilustratora Zbigniewa Rychlickiego. W latach produkcji, scenariusze do bajki powstawały z inicjatywy Janusza Galewicza. Główny bohater bajki, Miś Uszatek, miał klapnięte ucho i najbardziej popularny był wśród dzieci w wieku przedszkolnym. Był przykładem dobrego zachowania, wysławiania się i ubioru.
Gąska Balbinka - jedna z pierwszych polskich dobranocek, która emitowana była pod tytułem "Różne przygody Gąski Balbinki" przez Telewizję Polską w latach 50. i 60. Kreskówka była nieanimowana, składała się z kilkunastu nieruchomych obrazków, do których aktorzy podkładali dialog. Postaciami głównymi byli: Gąska Balbinka i Kurczak Ptyś. Autorką rysunków była pisarka i ilustratorka Anna Hoffmanowa. Głosu postaciom użyczyła Danuta Mancewicz.